سوله | طراحی سوله

سخن مدیر عامل

سوله | طراحی سولهدر ابتدا عرض سلام و درود دارم بر تمام کسانی که از سایت اینترنتی اصفهان سوله بازدید می کنند. خداوندحکیم را شاکرم که درسایه...

ادامه مطلب

چرااصفهان سوله؟

سوله | طراحی سولهتکنولوژي ساخت مدرن
استفاده ازپرسنل ماهر و باتجربه
سالها تجربه و ...

 

ادامه مطلب

مواردگارانتي

سوله | طراحی سولهشامل: رنگ و ورق ...درهمه حال اصفهان سوله رنگ سازه هاي خود را...

 

ادامه مطلب

سازه | سوله | انواع سوراخ‌ها در اتصالات اصطکاکی برای پیچ-های پر مقاومت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
دوشنبه, 09 مرداد 1391 ساعت 11:19

سازه | سوله | انواع سوراخ‌ها در اتصالات اصطکاکی برای پیچ-های پر مقاومت

در اتصالات پیچی بر اساس آیین نامه‌های طراحی AISC و مبحث دهم از مقرارت ملی ساختمانی ایران، انواع سوراخ به شرح زیر طبقه-بندی می‌شود :

الف- سوراخ استاندارد گرد

ب- سوراخ بزرگ شده گرد

پ- سوراخ لوبیایی بلند

ت- سوراخ لوبیایی کوتاه

ث- سوراخ لوبیایی(بلند یا کوتاه) عمود برجهت نیرو

آیین‌نامه‌ی AISC در اتصالات اصطکاکی تنش‌های مجاز برشی برای پیچ-های پر مقاومت را بر اساس وضعیت سطوح ورق‌های در حال تماس و نیز نوع سوراخ بیان می‌کند. آیین‌نامه‌ی مذکور سطوح تماسی که تمیز بوده و لایه‌ای از اکسید حاصل از نورد گرم در روی آن قرار داشته باشد را کلاس A می‌نامد و برای وضعیت‌های مختلف سطوح طی جدولی تنش‌های برشی مجاز را ارائه می-کند.

مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران تنش‌های مجاز برشی پیچ در اتصالات اصطکاکی را بر اساس نوع سوراخ بیان می‌نماید. سوراخ استاندارد طبق تعریف آیین‌نامه‌ی ایران سوراخی است که قطر آن 2 میلی متر از قطر پیچ بیشتر است. در حالی که آیین نامه AISC سوراخی را استاندارد می‌نامد که قطر آن به طور دقیق برابر قطر پیچ باشد. از نظر اجرایی تعریف آیین‌نامه‌ی  AISC امکان-پذیر نیست، بلکه حتی می‌توان گفت که تعریف آیین‌نامه‌ی ایران برای سوراخ استاندارد نیز بسیار دشوار اجرا می‌گردد. در نتیجه در محاسبات بیشتر محاسبان فرض را بر غیر استاندارد بودن سوراخ ایجاد شده در حالت اصطکاکی( با توجه به بخش «ب» از بند3.10.1.10 و بند 3.5.3.10  ویرایش 1387 مبحث دهم، اتصالاتی که در سیستم لرزه‌بر مشارکت ندارند) گذاشته و کنترل‌ها را بر اساس سوراخ بزرگ در نظر می‌گیرند؛ و در اتصالات اتکایی تاکید بر استاندارد بودن سوراخ دارند، چرا که در هر حال اجرای سوراخ استاندارد در عمل کار آسانی نیست.
فاصله‌ی بین سوراخ‌ها در بازه‌ی مقادیری مشخص می‌باشد. مقدار کمینه برای فاصله‌ی سوراخ‌ها به دو جهت است؛ یکی جلوگیری از گسیختگی و پارگی ورق و دیگری اجرایی بودن کار و فراهم کردن فضای مناسب برای بستن پیچ. مقدار بیشینه‌ی سوراخ‌ها پیروی سه دلیل است. نخست آن که بتوان توزیع به نسبت واقعی‌تری از نیرو در اتصال داشته و همنواختی و یکسانی آن را در پیچ‌ها به‌وجود آورد، تا فرض صلب بودن ورق تامین شود؛ دوم این که با کم کردن فاصله، طول موج کمانشی حاصل از نیروی فشاری را نیز به کمترین مقدار ممکن رساند تا از کمانش موضعی جلوگیری شود؛ و آخرین دلیل هم این که از باز شدن درز بین ورق‌های اتصال و خطر زنگ‌زدگی ورق جلوگیری نمود.

بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ایران، به جای جمله‌ی (2VbA)/(FU/tL)+0.5dbA از (2VbA)/(FU/tL )   استفاده شده است؛ بنابراین استفاده از رابطه‌ی AISC محافظه‌کارانه می‌باشد.

مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران محدودیت‌های زیر را برای سوراخ‌های اتصالات پیچی در نظر می‌گیرد:

الف-  سوراخ‌های بزرگ فقط در اتصالات اصطکاکی مجاز است.

ب- سوراخ‌های لوبیایی کوتاه در تمام امتداد‌ها در اتصالات اصطکاکی مجاز هستند و در اتصالات اتکایی امتداد طولی سوراخ باید عمود بر امتداد نیرو باشد.

پ- در اتصالات اتکایی، سوراخ‌های لوبیایی بلند فقط در امتداد عمود بر مسیر نیرو مجاز هستند و در اتصالات اصطکاکی فقط می‌توانند در یکی از ورق‌های اتصال و در هر امتداد اختیاری وجود داشته باشد.

سوراخ‌های لوبیای و بزرگ به دلایل زیر در اتصالات تعبیه می‌شوند:

الف- در اتصالات اتکایی و یا اصطکاکی که در آن‌ها به دلایلی نیروی پیش-تنیدگی کاهش یا حذف می‌شود. هنگامی که اتصال تحت بارهای دینامیکی قرار می گیرد احتمال تماس تنه‌ی پیچ با دیواره‌ی سوراخ در دفعات مکرر وجود دارد. تعبیه‌ی سوراخ‌های بزرگ یا لوبیایی موجب عدم تماس تنه پیچ  با دیواره-ی سوراخ به‌ویژه در اثر پدیده‌ی خستگی خواهد شد.

ب- تعبیه‌ی سوراخ‌های بزرگ و لوبیایی شرایط مناسب تری برای مونتاژ، تنظیم و رواداری پیچ‌ها در اتصال فراهم می‌نماید.

پ- تعبیه‌ی سوراخ‌های بزرگ و لوبیایی از وقوع تنش‌های ناشی از دما و نیز تنش‌های مرتبه‌ی دوم جلوگیری می‌کند.

در  رابطه با قطر پیچ، باید توجه داشت در ایران قطرهای M18 وM33 تولید نمی‌شود. در نتیجه در طراحی هیچ‌گاه از این دو نمره نباید استفاده کرد.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 14 فروردین 1392 ساعت 13:39
 

نظر سنجی

چگونه با اصفهان سوله آشنا شده اید؟
 

افراد آنلاین

ما 19 مهمان آنلاین داریم

سفارش آنلاین

اطلاعات تماس

اصفهان - شهرک صنعتی  محمود آباد - خیابان 24

تلفن : 33800951-33800952-031

نمابر : 33802428-031

پست الکترونیکی : esfahansooleh@yahoo.com

ما را دنبال کنید

Facebook MySpace Twitter RSS Feed 

تصاویر سوله