سوله | طراحی سوله

سخن مدیر عامل

سوله | طراحی سولهدر ابتدا عرض سلام و درود دارم بر تمام کسانی که از سایت اینترنتی اصفهان سوله بازدید می کنند. خداوندحکیم را شاکرم که درسایه...

ادامه مطلب

چرااصفهان سوله؟

سوله | طراحی سولهتکنولوژي ساخت مدرن
استفاده ازپرسنل ماهر و باتجربه
سالها تجربه و ...

 

ادامه مطلب

مواردگارانتي

سوله | طراحی سولهشامل: رنگ و ورق ...درهمه حال اصفهان سوله رنگ سازه هاي خود را...

 

ادامه مطلب

سازه | سازه فضاکار | ســاخـت کـامـل ســازه فـضـایی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط پشتیبانی   
سه شنبه, 11 بهمن 1390 ساعت 08:54

سازه | سازه فضاکار | ســاخـت کـامـل ســازه فـضـایی

●ســاخـت کـامـل ســازه فـضـایی،ســازه فـضـاکــــار : در ساخت کامل سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار ) که به اصطلاح پی تا کلید ( ترن کی ) نامیده می شود ، مجری و پیمانکار ( شرکت سازنده سازه فـضـایـی ) زمین محل پروژه را از کارفرما تحویل گرفته و اجرای کلیه امور مراحل طراحی ، ساخت و نصب اسکلت ، پوشش و تاسیسات سازه فـضـایـی ( سازه فـضـاکــار ) را تا پایان بر عهده خواهد داشت .
شرح اجرای مراحل طراحی ، ساخت و نصب اسکلت ، پوشش و تاسیسات سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) جهت اطلاع شما کارفرمای گرامی از روند کار و موارد انتخابی و فعالیت های اجرایی موثر در کیفیت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار)و بهای تمام شده به اختصار ذکر شده است تا شما را در انتخاب صحیح شرکت سازنده سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار)راهنمایی نماید . موارد کاربری این سازه بسیار زیاد است مانند : سالن‌ها و سازه های صنعتی ، سالن‌ها و سازه های ورزشی ، سالن‌ها و سازه های نمایشگاهی، سالن‌ها و سازه های کشاورزی گلخانه‌ای ، سالن‌ها و سازه های انبار و دپو ، سالن‌ها و سازه های چند منظوره ، سالن‌ها و سازه های مدیریت بحران ، سالن‌ها و سازه های سردخانه ای ، سالن‌ها و سازه های جانبی اماکن زیارتی

●طـراحـی و مـحـاسبـات و نقشه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار): طراحی ، محاسبات و نقشه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) که پس از بازدید و مطالعات میدانی کارشناسان سازه و محاسب از محل پروژه و بر اساس نوع کاربری سازه و مشاوره های مهندسان صنایع و در نظر گرفتن کلیه امکانات و همچنین قابلیت فاز های توسعه ای صورت می پذیرد. در این مرحله ابتدا جزییات ، مختصات و مشخصات میدانی زمین محل احداث سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) با استفاده از تجهیزات نقشه برداری و دوربین های پیشرفته برداشت و در آتلیه مجهز به کامپیوتر ها ، چاپگرهای  و اسکنر های پیشرفته در کنار اطلاعات قانونی و تکلیفی ارایـه شده از طرف شهـرک صنـعـتـی و سـایـــر سـازمــان هــای مـربـوطــه و نـظــرات مـهـنـدسیــن و کارشناسان صـنـایــع قـــرار گـرفـتــه و پس از بررسی و آنـالیـز اطـلاعـات تـوسـط مهندسین سازه و مـحـاسب و نــرم افــزارهــای مـهنـدسـی ، تـخصـصـی و  بــروز مـانـنـد: ETABS , SAP , SAFE , STAAD  AUTOCAD , ARCHICAD , AUTOCAD ARCHITECT , CIVIL 3D , AUTOCAD LAND DESKTOP , XSTEEL , PDMS , MATHCAD , CSCOOL , CSI SECTION DESIGNER , PERFORM 3D , ANSYS , ROBOT, PROKON , PLAXIS 3D XVHPD و بـر اساس استاندارد ها و آیین نامه های ملی و  بین المللی طراحی ، محاسبه و ترسیم می گردد . این نقشه ها شامل نقشه های ساخت اسکلت ، نقشه های نصب ، نقشه های پوشش و ابنیه ، نقشه های مکانیکال ، نقشه های الکتریکال ، نقشه های معماری و نما ، نقشه های امکانات جانبی ( ساختمان اداری ، ساختمان نگهبانی ، ساختمان سرایداری ، سالن غذا خوری ، سرویس های بهداشتی و حمام ، خوابگاه ، مخازن مختلف ، محوطه سازی و سایر قسمت های مورد نیاز سازه و کارفرما ) می باشد.

●مـتــره و بــراورد مـصــالــح و زمـانـبـنــدی ســـاخــت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار): پس از این مرحله امور متره و براورد مصالح جهت اعلام دقیق هزینه ساخت کامل سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) و تامین منابع مالی و ارایه برنامه زمان بندی اجرایی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی ، شرایط پرداختی و مالی و الزامات قانونی ارایه شده از سازمان ها و بانک های مربوطه و یا مشاور پروژه انجام می شود . طرح نهایی جهت رفع هرگونه نقص و رفع آن قبل از اجرا و اتمام کار و به منظور جلوگیری از هزینه های اصلاح و دوباره کاری به صورت سه بعدی و انیمیشن تصویر سازی می گردد.

●سـاخــت اسکـلـت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) در کــارخـانـــه : در این مرحله ساخت  اجزا در کارخانه شروع و برای نصب و بافت در محل پروژه آماده می شوند . این اجزا عبارتند از:
گوی : یک کره فولادی تو پر که برای استحکام و پایداری و ارتباط بین اعضای سه بعدی بکار می رود که خود و اعضا مرتبط را در یک موقعیت ثابت و ایستا نگه می دارند و باعث ایجاد هماهنگی و تعادل بین نیروهای برهم کنش اعضاء می شوند . گوی ها دارای سوراخهای رزوه دار شعاعی هستند که عضوهای سازه توسط انتهای مخروطی خود تحت زوایای مشخصی بر روی این سوراخها که دارای سطوح ماشین کاری شده می باشند، نصب و توسط پیچ متصل می شوند.
مخروطی : در محل اتصال المان به گوی ها از قطعه فولادی و مخروطی شکل  که به لوله جوش می شود استفاده می گردد . این قطعه دارای انواع کششی و فشاری می باشد .
لوله : پروفيل لوله ای شكل به لحاظ هندسی بهترين مقطع برای حمل بارهای محوری ( کششی و فشاری )می باشد كه بر اساس بارهای وارده بر آن طراحی و ساخته می شود و اندازه قطر و ضخامت آن به میزان این نیروها و محاسبه آنها بستگی دارد.
پیچ : اتصال لوله ها به گره ها توسط بسته شدن اين پيچ در روزه های ايجاد شده در گره ها صورت می گيرد كه سايز و جنس اين قطعه نيز بر اساس نوع و ميزان بار وارده طراحی شده و از ابعاد مختلفی برخوردار است .
اسلیو : مهره ای می باشد که در فشار عمل می کند و جهت محکم نمودن پیچ ها در داخل گوی نیز استفاده می شود. اسلیوها به دو شکل شیاردار و سوراخ دار تولید می شوند که توسط پین به پیچ متصل می گردند.
پرلین : جهت حصول سطوح لازم برای نصب انواع پوشش بر روی سازه فضايی از يكسری پروفيل با مقاطع مختلف استفاده می گردد ، اين پروفيل ها می تواند مقاطع مختلفی نظير قوطی ، ناودانی و پروفيل را دارا باشد .
دستک : جهت ايجاد شيب بر روی سطوح تخت سازه فضايی و اتصال لازم جهت نصب پرلين های سقف از يك سری المان از جنس المان هاي رابط بند 2 با طول های متغير جهت حصول اين مطلب استفاده ميگردد به شكلی كه يك سر آن به گره ها متصل می گردد و سر ديگر آن سطوح لازم جهت اتصال پرلين ها را تامين مي نمايد .پس از مرحله فوق اجزای ساخته شده اسکلت آماده بارگیری و حمل به محل احداث و نصب سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) می شود .

●آمــاده سـازی ،خـاکـبـرداری ، فـونـداسیـون و پـی ریــزی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : همزمان با ساخت اسکلت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) در کارخانه مراحل آماده سازی زمین ، خاکبرداری ، فونداسیون و پی ریزی در محل پروژه صورت می پذیرد تا آماده نصب اسکلت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) شود. در این مرحله بتن ریزی و فونداسیون اختصاصی در صورت نصب ماشین آلات در سوله با توجه به کابری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) نیز انجام می پذیرد. همچنین در صورت نیاز به تردد متوالی هر گونه ماشین آلات حمل و نقل مانند لیفتراک و تریلر ، کف سازی اولیه و زیرینسازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) باید متناسب با وزن این ماشین آلات تقویت و انجام شود.

●نـصـب اسکـلـت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : پس از انتقال اجزا اسکلت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) به محل احداث پروژه ، مرحله نصب اسکلت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) توسط تکنسین های مربوطه شروع می شود . مرحله نصب اسکلت سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار)  باید با دقت تمام و رعایت جزییات و مقادیر دقیق نقشه صورت پذیرد تا اجزا به درستی به هم متصل شده و بارو فشار های احتمالی در همه آنها به صورت یکسان توزیع شود.

●پــوشـش سـقـف و بـدنــه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : پوششسازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) از مراحل اصلی کار محسوب می شود که به دو بخش پوشش سقف سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) و پوشش بدنه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) تقسیم می شود . پوشش بدنه نیز به دو بخش پوشش داخلی بدنه و پوشش خارجی بدنه تقسیم و هر کدام قابلیت بررسی پوشش های مختلفی را دارد . در پوشش سقف و بدنه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار)عواملی همچون سرعت نصب ( صرفه جویی در برنامه زمان بندی ، هزینه دستمزد کارگران ، هزینه بالاسری مصالح ، هزینه دوریز مصالح ) ، قیمت تمام شده ( کاهش هزینه تمام شده که باعث کاهش هزینه کل پروژه می گردد ) ، عایق بندی دمایی ( سبب بازگشت سرمایه به دلیل صرفه جویی و جلوگیری از اتلاف انرژی می گردد ) ، عایق بندی صوتی ( بدلیل تولید اصوات ناخواسته در خطوط تولید و سایر فعالیت های صنعتی و تاثیرات نامطلوب بهداشتی و زیست محیطی بر محیط بیرونی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) و الزامات کسب گواهینامه های استاندارد زیست محیطی بین المللی جهت صادرات محصولات ) ، نوع کاربری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) و ضروریات قانونی برای استفاده از نوعی پوشش خاص (صنایع غذایی ، صنایع پلاستیک ، انبار ، صنایع سنگین ، سردخانه و سایر کاربری ها ) ، تعمیرات آسان ( درصورت آسیب دیدگی بخش از پوشش بنا به هر دلیلی ترمیم آن سریع ، ارزان و بدون وارد کردن آسیب به بخش های کناری باشد )، زیبایی نمای بیرونی و درونی ( پوشش حتی المقدور بنا به نوع کاربری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) دارای قابلیت دکوراتیو بوده تا محیط کاری چشم نوازی را فراهم آورد ) ، مقاومت در برابر پوسیدگی ، مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت ( بدلیل قرار گرفتن برخی از سازه ها در شرایط جوی و یا کاری و اعمال تاثیرات خورنده ای طبیعی و غیر طبیعی باید دارای مقاومت بالا باشد تا سازه دچار فرسایش زود هنگام نگردد ) ، سهولت در نصب ، قابلیت استفاده مجدد ( در صورت نیاز به دمونتاژ و تغییر محل و یا کاربری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) با کمترین پرت و دوریز قابلیت استفاده در سازه دیگر را داشته باشد ) ، وزن کم به جهت سبک سازی سازه ( سبک بودن پوشش نیروهای حاصل از وزن بار مرده بر اسکلت و فونداسیون سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) را کاهش داده و در شرایط بروز حوادث طبیعی مانند زلزله و حوادث غیر طبیعی مانند انفجار ها قابلیت تحمل سازه افزایش پیدا می کند ) ، شرایط آب و هوایی ، جغرافیایی و محیطی ، توجه نمود که این مهم در همان مراحل اولیه فاز مطالعات و طراحی صورت پذیرفته و تعیین می شود .
برای پوشش بدنه داخلی و خارجی و سقف سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) می توان از مصالح پوششی گوناگونی مانند ساندویچ پانل های پلی یورتان گالوانیزه و یا آلوزینک ، تری دی پانل های مش بندی شده پلی استایرن ، آجر ، سنگ ، کاشی ، سرامیک ، موزاییک ، بتن ، بلوک سیمانی ، ورق های آزبست ، پشم شیشه ، ورق های سیمانی ، پانل های سیمانی و بتنی پیش ساخته ، ورق های آلومینیومی ، بلوک های سپورکس و سایر مصالح استفاده نمود . ولی در میان مصالح فوق ساندویچ یانل پلی یوتان دارای بیشترین مزیت کاری بوده و تقریبا" همه نیازهای ما از یک پوشش مناسب و کارآمد را در بر می گیرد.

●نـصـب درب و پـنـجـــره سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : نصب درب و پنجره سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) که جانمایی آنها بر اساس طول دهنه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) ، قابهای جانبی و ارتفاع سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) می باشد در حین مرحله پوشش سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) انجام می شود . در تعیین متریال ساخت پنجره ها ، اعم از آهنی ، آلومینیومی و یو پی وی سی مواردی مانند : قیمت تمام شده ، نوع کاربری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) ، زیبای و شکیل بودن سازه و میزان تاثیر گذاری آنها در سازه ( خصوصا" در تهویه هوا  ) در مرحله طراحی بررسی و تصمیم گیری می شود . درب سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) نیز بر اساس کاربری و دهنه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) به صورت ریلی یکطرفه ، ریلی دوطرفه ، لولایی یک لنگه ، لولایی دو لنگه ، کرکره ای به صورت اتوماتیک و غیر اتوماتیک طراحی و نصب می گردد.

●تــاسیــسـات مـکـانـیـکــال سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : تاسیسات مکانیکال سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) بر اساس نقشه و با کیفیت ترین مصالح استاندارد تهیه و نصب می گردد . در این مرحله اجرای شبکه آبرسانی تا محل پروژه ، شبکه لوله کشی و فاضلاب عمومی ( سرویس های بهداشتی و حمام در داخل و یا خارج سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) ، شبکه لوله کشی و فاضلاب اختصاصی و ویژه مورد نیاز صنایع خاص ( داخل مدار نمودن آب چاه  و یا تخلیه فاضلاب ، نصب پمپ های صنعتی ، داخل مدار نمودن مخازن ذخیره ای و فاضلاب ، نصب و تجهیز سیستم های تصفیه و بازیافت فاضلاب های صنعتی) ، سیستم گرمایش و سرمایش عمومی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) بر اساس نیاز و قابلیت تبادل دمایی سازه (نصب ، تجهیز و راه اندازی موتورخانه ، چیلر و پکیج های صنعتی) ، سیستم گرمایش و سرمایش اختصاصی و ویژه سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) مـورد نیاز صنایع و کاربری های خاص (سردخانه ها و گرم خانه ها ) ، سیستم تهویه هوای عمومی سازه ای و ماشینی بر اساس نوع کاربری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) و نصب تاسیسات انتقال آب ، سوخت ، مواد اولیه برای استفاده ماشین آلات مستقر در سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار)

●تـاسیـسات الـکـتریـکـال سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : تاسیسات الکتریکال بر اساس نقشه از متریال های مرغوب و برندهای استاندارد و مورد نظر کارفرما و مشاور پروژه تهیه و نصب می گردد . سیستم برق رسانی خارجی فشار قوی و نصب ترانس های مورد نیاز تا داخل سازه ، سیستم برق رسانی عمومی داخلی ( تک فاز و سه فاز ) ، تامین منابع روشنایی کافی و نورپردازی داخلی بر اساس استاندارد های مطلوب ، نصب سیستم روشنایی محوطه بیرونی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) ، تامین و نصب سیستم نورپردازی بدنه بیرونی و معماری سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) در صورت نیاز ، سیستم برق رسانی اختصاصی ( تک فاز و سه فاز ) جهت استفاده ماشین آلات ، ساخت و نصب تابلو های برق و تابلوهای فرمان با تجهیزات استاندارد و کیفیت بالا ، نصب و راه اندازی تجهیزات ایمنی ، نصب و راه اندازی تجهیزات و دوربین های مدار بسته ، نصب و راه اندازی سیستم های مخابراتی و ارتباطی با سیم و بدون سیم

●مـحـوطـه ســـازی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : محوطه سازی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) در صورت طراحی و سفارش کارفرما شامل دیوار کشی ، ساخت زیرسازی ، جدول کشی و روکش راه های ارتباطی و دسترسی از معابر و درب اصلی به داخل سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) ، تسطیح ، خاکبرداری ، شن ریزی ، درخت کاری ، بتن ریزی ، سیمان کاری ، آسفالت کاری و سنگفرش محوطه اطراف سازه منطبق با شرایط و اصول شهری و شهرک صنعتی محل قرار گیری و ساخت سازه

●نـصـب مـاشیـن آلـات و تـجـهیـزات اخـتـصــاصـی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار): نصب ماشین آلات در مکان های جانمایی شده در طراحی برای ماشین آلات و هماهنگ سازی و رفع اشکالات احتمالی کلیه تاسیسات مکانیکال و الکتریکال سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) برای اتصال و راه اندازی ماشین آلات

●امـکــانــات جــانـبـــیسازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) : در صورت طراحی و سفارش کارفرما و براساس نقشه های ترسیمی اجرای امکانات جانبی سازه فـضـایـی(سازه فـضـاکــار) شامل ساختمان اداری ، ساختمان نگهبانی ، ساختمان سرایداری ، سالن غذا خوری ، سرویس های بهداشتی و حمام ، خوابگاه ، مخازن مختلف ، محوطه سازی و غیره ... )

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 08 آذر 1391 ساعت 09:01
 

نظر سنجی

چگونه با اصفهان سوله آشنا شده اید؟
 

افراد آنلاین

ما 6 مهمان آنلاین داریم

سفارش آنلاین

اطلاعات تماس

اصفهان - شهرک صنعتی  محمود آباد - خیابان 24

تلفن : 33800951-33800952-031

نمابر : 33802428-031

پست الکترونیکی : esfahansooleh@yahoo.com

ما را دنبال کنید

Facebook MySpace Twitter RSS Feed 

تصاویر سوله